מידע למועמדים לתואר שני

מידע למועמדים לתואר שני     ברושור התוכנית
מידע על שנה ג' - שנת ההכשרה המתקדמת
הנחיות הגשה של הצעות מחקר לתת ועדת האתיקה של התוכניתנספח 1נספח 2 

תואר שני בטיפול באמצעות אמנויות – אמנות חזותית

שלום למתעניינות ולמתעניינים בתוכנית לתואר שני בטיפול באמצעות אמנויות – אמנות חזותית.

אנו שמחות שהדרך שלך הובילה אותך לכאן ומזמינות אותך להצטרף אלינו למסע מעמיק, מיוחד ומאתגר של היכרות עם טיפול באמנות, רכישת ידע ופיתוח מיומנויות וזוויות ראייה חדשות.

אז קודם כול – מהו טיפול באמצעות אמנות?

 • טיפול באמצעות אמנויות נמנה עם מקצועות הבריאות ומוקדש להגשת סיוע נפשי מתוך שימוש בתהליכי יצירה והבעה אמנותיים. תהליכים אלה משמשים לטיפול בהפרעות נפשיות, התנהגותיות, התפתחותיות ואורגניות, באמצעות אחד משישה תחומי האמנויות: אמנות חזותית, ביבליותרפיה, דרמה, מוזיקה, פסיכודרמה, וכן תנועה ומחול.
 • מטפלים ומטפלות באמצעות אמנויות עובדים עם מגוון אוכלוסיות, מילדים ועד קשישים, ומטפלים במגוון בעיות בתחום בריאות הנפש, אוטיזם, טראומה, ליקויי למידה, ילדים ונוער בסיכון ועוד. הטיפול ניתן במתכונת פרטנית, דיאדית וקבוצתית, בגישה דינאמית, מערכתית, קוגניטיבית־התנהגותית, בהתאם להכשרתו ולהתמחותו של כל אחד ואחת מהמטפלים.
 • מטרת־העל של טיפול באמצעות אמנויות היא לטפח את כוחות הנפש של האדם ולחזק את כישורי ההתמודדות וההסתגלות שלו, גם ברמה האישית וגם ברמה החברתית, בשאיפה לאיכות חיים טובה ולתפקוד אופטימלי. 

  התוכנית לתואר שני בטיפול באמצעות אמנויות – אמנות חזותית באוניברסיטת בר־אילן מכשירה סטודנטיות וסטודנטים להיות למטפלות ולמטפלים באמצעות אמנות חזותית. תוכנית זו היא מהבודדות המוכרות על ידי המל״ג, ואוניברסיטת בר־אילן היא אחת משתי אוניברסיטאות בלבד המציעות תוכנית כזו.

הסטודנטים והסטודנטיות בתוכנית רוכשים ידע קליני מעמיק ומשתתפים בהתנסות מעשית וקלינית בטיפול במגוון אוכלוסיות ומרחבים טיפוליים שונים. חשיפה לידע מחקרי נרחבת ומקיפה את כל המחקר הקיים בתחום הטיפול באמצעות אמנות חזותית בישראל ובעולם. תוכנית הלימודים משלבת קורסי חובה קורסי בחירה, סמינריונים תרגילים, סדנאות יצירה מעשית, פרקטיקום ועבודה מעשית.

הלימודים נמשכים שלוש שנים, שנתיים לקבלת תואר שני והשנה השלישית היא שנת הכשרה מתקדמת, תנאי מחייב של יה"ת – האגודה הישראלית לטיפול באמצעות אמנויות. עם השלמתה של שנת ההכשרה המתקדמת יכולים המוסמכים והמוסמכות להירשם כאנשי מקצוע מוכרים ביה״ת ולעבוד כמטפלים באמנות.

שנת ההכשרה המתקדמת (שנה ג', נקראת גם שנת סטאז') מורכבת מקורסים מתקדמים, הרצאות מומחים, קבוצות הדרכה והדרכה אישית בהתנסות ומאפשרת גם להשתתף בעבודה קהילתית. מטרתה של שנה זו היא לאפשר להשלים את שעות ההכשרה המעשית בליווי ובפיקוח של סגל המומחים בתוכנית ומתוך אינטגרציה עם מודלים תאורטיים ועם ידע מקצועי, על פי מתווה המועצה להשכלה גבוהה ומשרד הבריאות, ובהתאם לדרישת משרד החינוך ולדרישת האיגודים המקצועיים.  

בשנה זו מקבלים הבוגרים והבוגרות בסיס מעשי מצוין לעבודה כמטפלים באמצעות אמנויות ומתעצבים לכדי אנשי ונשות מקצוע מובילים בתחום.

תנאי הקבלה 

 • תואר ראשון בציון ממוצע של 85 ומעלה בתחומים: אמנות יהודית כללית, פסיכולוגיה, קרימינולוגיה, סוציולוגיה, חינוך וכל מחלקות הפקולטות למדעי היהדות, הרוח, החברה, הטבע ומדעים מדויקים ממוסדות אקדמיים מוכרים.
 • עמידה בדרישות הקדם ובלימודי ההשלמה, כמפורט להלן:
 1. השלמת קורסי מבוא בפסיכולוגיה בהיקף של 18 נ"ז במוסד אקדמי המוכר על ידי המל״ג ובציון 80 ומעלה בכל אחד מהקורסים. יש להשלים את הקורסים בטרם תחילת הלימודים לתואר שני.

פירוט הקורסים:

 • מבוא לפסיכולוגיה (2 נ"ז)
 • פסיכופיזיולוגיה (2 נ"ז)
 • פסיכולוגיה התפתחותית (4 נ"ז)
 • פסיכופתולוגיה (4 נ"ז)
 • סטטיסטיקה (2 נ"ז)
 • שיטות מחקר (2 נ"ז)
 • תאוריות באישיות (2 נ"ז) 

*על פי דרישות המל"ג ויה"ת ובהתאם לנהוג בתוכניות אחרות לטיפול באמניות, גם קורסי קדם שהושלמו לפני למעלה מעשור יוכרו לקבלה לתוכנית.

 1. השלמת 500 שעות באמנות מעשית -יצירה, שנלמדו באוניברסיטה, במכללה או במוסד מקצועי או אמנותי בתחום האמנות המעשית המוכר על ידי משרד החינוך ו/או משרד העבודה; וקורסים באמנות מעשית הניתנים ע"י יה"ת באמנות מעשית מוכרים לקבלה לתוכנית. מתוך סך השעות, 300 שעות יש להשלים לפני הגשת מועמדות לתוכנית; 200 שעות אפשר להשלים עד תום השנת הלימודים הראשונה בתוכנית.

הליך ההרשמה 

 1. מילוי טופס הרשמה וצירוף המסמכים הנדרשים: תעודת תואר ראשון או אישור זכאות לתואר; גיליון ציונים בחתימה ובחותמת מוסד הלימודים; צילום תעודת זהות (כולל הספח)
 1. לאחר מילוי ושליחת טופס ההרשמה יישלח לך שאלון אישי להערכת מוכנות לקבלה לתוכנית. יש למלא את השאלון ולהשיבו אלינו
 1. מועמדים ומועמדות שעברו בהצלחה את השלבים הקודמים יזומנו לריאיון קבלה

מבנה התוכנית 

בתוכנית  33.5 נק"ז (לא כולל השלמות, לימודי יהדות ושפה זרה), לפי הפירוט שלהלן:

שנה א'

יום לימודים באוניברסיטה (ימי א') וכן קורסים מקוונים וקורסי קיץ; התנסות מעשית (סמינר קליני) של יום או יומיים בעבודת שטח במגוון מסגרות טיפוליות וחינוכיות.

שנה ב'

יום לימודים באוניברסיטה (ימי ב') וכן קורסים מקוונים וקורסי קיץ; התנסות מעשית של יומיים בעבודת שטח.

שנה ג' – שנת הכשרה מעשית מתקדמת

עבודה כמתמחה בהיקף של 2/3 משרה (בדרך כלל שלושה–ארבעה ימים בשבוע); יום לימודים באוניברסיטה (ימי ג') ובו קורסים והדרכות כנדרש במקצוע וכן סמינר מקצועי מקוון והזדמנויות לעבודה קהילתית מודרכת.  

לימודי יהדות – בהתאם לדרישות האוניברסיטה כמפורט בדף ביה"ס ללימודי יסוד ביהדות באתר האוניברסיטה.

ידיעת שפות – לימודי השפה האנגלית בהתאם לדרישות אוניברסיטת בר־אילן לתואר השני. מידע על פטור מלימודי אנגלית כשפה זרה לתואר שני אפשר למצוא באתר האוניברסיטה.

*התוכנית לתואר שני בטיפול באמנויות – אמנות חזותית ממשיכה להתפתח ושואפת, כבר בשנים הקרובות, להוסיף מסלול לתואר שני עם תזה (עבודת מחקר) ומסלול לדוקטורט (פרטים נוספים במזכירות התוכנית).

סגל התוכנית

לסרטון על התוכנית: https://youtu.be/oNZyJ-2nPgI

לאתר המחלקה: https://jart.biu.ac.il/

לפרטים נוספים אפשר לפנות למזכירות בטלפונים: 03-5318413, 052-2680798